Volitve 2002ČlaniZgodovina
volitve predsednika republikevolitve v državni svetlokalne volitve


Na podlagi 7. člena zakona o volitvah predsednika republike (Uradni list RS, št. 39/92) ter 37. člena zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 44/92, 60/95, 67/97 – odločba US in 70/00) je Republiška volilna komisija na 10. seji dne 27.08.2002 sprejela naslednje

 

N A V O D I L O št. 1

volilnim komisijam volilnih enot in okrajnim volilnim komisijam za izvedbo volitev predsednika republike

I.

1. Predsednik državnega zbora RS je razpisal volitve predsednika republike. Odlok je objavljen v Uradnem listu RS, številka 66/02. Z odlokom je določeno, da bodo volitve 10. novembra 2002. Za dan razpisa volitev, s katerim se prično volilna opravila, se šteje 02. september 2002.

Po 103. členu Ustave Republike Slovenije se predsednika republike voli za dobo petih let na podlagi splošne in enake volilne pravice, neposredno in s tajnim glasovanjem. Za predsednika republike je kandidat izvoljen z večino veljavnih glasov.

Za doseganje z ustavo predpisane večine določa zakon dvokrožni sistem glasovanja. Drugi krog se izvede v primeru, če v prvem krogu nihče izmed kandidatov ni prejel večine veljavnih glasov. Ponovno glasovanje se opravi najpozneje v 21 dneh po prvem krogu..

2. Postopek izvolitve predsednika republike ureja zakon o volitvah predsednika republike (Uradni list RS, št. 39/92 - v nadaljevanju ZVPR).

Glede organizacije in dela na voliščih, glasovanja in ugotavljanja izida glasovanja veljajo določbe zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 44/92, 60/95, 67/97 – odločba US in 70/00) - v nadaljevanju ZVDZ (20. člen ZVPR).

Glede vprašanj, ki jih ZVPR posebej ne ureja, se smiselno uporabljajo določbe ZVDZ (9. člen ZVPR).

Evidenco volilne pravice ter pripravo volilnih imenikov ureja zakon o evidenci volilne pravice (Uradni list RS, št. 52/02 – v nadaljevanju ZEVP).

Volitve predsednika republike vodijo in izvajajo volilni organi, imenovani po ZVDZ. To so Republiška volilna komisija, volilne komisije volilnih enot, okrajne volilne komisije ter volilni odbori (7. člen ZVPR).

Teritorialna pristojnost volilnih komisij volilnih enot in okrajnih volilnih komisije je določena z zakonom o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor (Uradni list RS, št. 46/92), ki se uporablja po stanju na dan sprejema zakona, 23. septembra 1992.

Volilno kampanjo ureja zakon o volilni kampanji (Uradni list RS, št. 62/94 in 17/97) - v nadaljevanju ZVolK.

 

 

 

 

II.

1. Volilna pravica

Pravico voliti in biti voljen za predsednika republike ima državljan Republike Slovenije, ki bo najpozneje 10.11.2002 dopolnil 18 let starosti in mu ni odvzeta poslovna sposobnost. (2. člen ZVPR).

Osebe, katerih starši ali skrbniki imajo z odločbo sodišča podaljšane roditeljske pravice, ne morejo uresničevati volilne pravice.

2. Uresničevanje pasivne volilne pravice

Kandidiranje je urejeno v II. delu ZVPR.

Kandidate lahko predlagajo:

  • 10 poslancev državnega zbora, s podpisovanjem;
  • politična stranka oziroma skupaj dve ali več političnih strank; kandidata določi stranka po lastnih pravilih s tajnim glasovanjem, predlog pa mora biti podprt s podpisi najmanj treh poslancev državnega zbora ali s podpisi najmanj 3000 volivcev;
  • skupina najmanj 5000 volivcev;

(11., 12. in 13. člen ZVPR).

Podpisi poslancev in volivcev se dajejo do vključno 16. oktobra 2002.

Kandidaturo je potrebno - skupaj z zakonom predpisanimi prilogami - vložiti neposredno pri Republiški volilni komisiji do 16. oktobra 2002 do 24.00 ure (17. člen ZVPR).

Kandidat lahko umakne soglasje h kandidaturi, s pisno izjavo. Pisno izjavo predloži osebno kandidat ali predstavnik kandidature najkasneje dvajseti dan pred dnem glasovanja, tj. do 21.10.2002 do 24.00 ure (15. člen ZVPR).

3. Uresničevanje aktivne volilne pravice

Pravico voliti uresničuje volivec osebno, z glasovanjem. Nihče ne more glasovati po pooblaščencu.

V postopku volitev predsednika republike se bo izvedlo:

  1. splošno glasovanje na voliščih v Republiki Sloveniji, 10.11.2002;
  2. predčasno glasovanje 05., 06. in 07.11.2002;
  3. glasovanje po pošti na območju Republike Slovenije za osebe, ki bodo 10.11.2002:

  • v bolnišnici ali zdravilišču;
  • v domu za starejše občane, pa nimajo stalnega prebivališča v domu;
  • na služenju vojaškega roka;
  • na prestajanju kazni zapora ali v priporu,

in bodo najpozneje do 03.11.2002 vložile zahtevo za tako glasovanje pri okrajni volilni komisiji;

č) glasovanje na domu 10.11.2002 za osebe, ki se zaradi bolezni ne bodo mogle zglasiti na volišču, v kolikor bodo najpozneje v četrtek, 07.11.2002 sporočile okrajnim volilnim komisijam, da želijo glasovati na domu;

 

 

  1. glasovanje v tujini, ki bo potekalo:

  • po pošti;
  • na diplomatsko konzularnih predstavništvih Republike Slovenije, v kolikor državni organi držav, v kateri je diplomatsko konzularno predstavništvo, temu ne bodo nasprotovali;

za volivce, vpisane v posebni volilni imenik državljanov Republike Slovenije, ki nimajo stalnega prebivališča na območju Republike Slovenije ter za volivce, ki imajo stalno prebivališče na območju Republike Slovenije, pa bodo zahtevali tak način glasovanja najpozneje 30 dni pred dnem splošnega glasovanja, tj. do 11.10.2002.

 

III.

Stališča Republiške volilne komisije do uporabe posameznih določb ZVDZ v postopku volitev predsednika republike

1. Uporaba 30. in 31. člena ZVDZ (zaupniki)

Določbe 30. in 31. člena ZVDZ se pri volitvah predsednika republike uporabljajo na dva načina, in sicer:

  • da predstavnik kandidata sporoči volilnim komisijam volilnih enot po enega zaupnika pri volilni komisiji volilne enote, le-ta pa opravlja funkcijo, ki jo zakon določa za predstavnika liste kandidatov v volilni enoti,
  • da predstavnik kandidata sporoči imena zaupnikov pri volilnih komisijah volilnih enot ter pri drugih volilnih organih.

2. Uporaba prvega odstavka 81. člena ZVDZ

Določbe prvega odstavka 81. člena ZVDZ, po katerih volivci ne smejo biti vpoklicani na vojaške vaje na dan glasovanja, tj. na dan 10.11.2002, se uporabljajo tudi pri volitvah predsednika republike.

Republiška volilna komisija bo s tem stališčem seznanila pristojno ministrstvo.

 

IV.

 

Trenutne neposredne naloge volilnih komisij volilnih enot in okrajnih volilnih komisij

1. Okrajne volilne komisije naj se čimpreje sestanejo ter se konstituirajo.

Volilni organi poslujejo in odločajo po določbah 27. in 28. člena ZVDZ.

Po določbah 29. člena ZVDZ so drugi državni organi in organi dolžni pomagati volilnim organom pri njihovem delu.

2. Okrajne volilne komisije naj na podlagi 7. člena ZVPR in 1. točke prvega odstavka 37. člena ZVDZ določijo volišča in območja volišč.

Republiška volilna komisija priporoča, da se pri določitvi volišč in njihovih območij v čim večji meri upoštevajo tradicionalna volišča in njihova območja. Glede na to, da je z aktom predsednika Državnega zbora Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 66/02) kot dan glasovanja na rednih volitvah županov in občinskih svetov določen isti dan kot je dan glasovanja na volitvah predsednika republike, naj okrajne volilne komisije vzpostavijo kontakt z občinskimi volilnimi komisijami, ki so po zakonu o lokalnih volitvah pristojne opraviti istovrstne naloge pri lokalnih volitvah z namenom, da bi poizkusili uskladiti območja in sedeže volišč. Pri odločanju naj se okrajne volilne komisije oprejo na strokovne predloge oddelkov za notranje zadeve v okviru upravnih enot.

Sklep o določitvi volišč in njihovih območij naj okrajne volilne komisije takoj posredujejo oddelkom za notranje zadeve upravnih enot za pripravo volilnih imenikov. Glede na določbe 18. člena ZEVP je potrebno navedeni sklep posredovati upravnim enotam do vključno 11.09.2002.

 

V.

Druga vprašanja izvedbe volitev

1. Financiranje volitev bo potekalo na podlagi zagotovljenih sredstev v državnem proračunu za leto 2002 in 2003.

2. Republiška volilna komisija je sprejela tudi Rokovnik volilnih opravil za izvedbo volitev predsednika republike.

Rokovnik se posreduje vsem komisijam.

  1. a) Republiška volilna komisija je v zvezi z dajanjem podpore kandidatom za predsednika republike na obrazcih P-1 in P-2, določenim z navodilom Republiške volilne komisije (Uradni list RS, št. 60/02) sprejela še naslednja stališča:

    • prazni obrazci se lahko fotokopirajo ali razmnožujejo na drugačen način (računalniški izpis ipd.);

    • kandidati oziroma predlagatelji lahko, za potrebe lastnega zbiranja, predhodno v rubriko »ime in priimek kandidata……« natisnejo ali ročno izpišejo ime in priimek kandidata.

b) Republiška volilna komisija je sklenila, da bo seznam potrjenih kandidatur objavila v časnikih Delo, Dnevnik in Večer.

 

 

 

 

 

Številka: 10-4/00-2/02 Anton Gašper Frantar

Datum: 27.08.2002 PREDSEDNIK