Volitve 2002ČlaniZgodovina
volitve predsednika republikevolitve v državni svetlokalne volitve


Na podlagi 7. člena zakona o državnem svetu (Uradni list RS, št. 44/92) v zvezi z določbami 27. člena zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 44/92, 60/95, 67/97 – odločba US in 70/00) je Republiška volilna komisija na 10. seji dne 27.08.2002 sprejela naslednje

N A V O D I L O št. 1

volilnim komisijam volilnih enot ter okrajnim volilnim komisijam za izvedbo volitev v državni svet

I.

1. Predsednik državnega zbora je razpisal splošne volitve v državni svet. Volitve predstavnikov lokalnih interesov bodo 27. novembra 2002, volitve predstavnikov ostalih interesnih skupin pa 28. novembra 2002. Za dan razpisa, s katerim so pričeli teči roki za volilna opravila, se šteje 09. september 2002. Odlok o razpisu volitev je objavljen v Uradnem listu RS, št. 66/02.

Po Ustavi Republike Slovenije ima državni svet 40 članov.

Sestavljajo ga:

  • 4 predstavniki delodajalcev,
  • 4 predstavniki delojemalcev,
  • 4 predstavniki kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev,
  • 6 predstavnikov negospodarskih dejavnosti
  • 22 predstavnikov lokalnih skupnosti.

Člani državnega sveta se volijo za dobo petih let.

2. Volitve članov državnega sveta ureja prvi del zakona o državnem svetu (Uradni list RS, št. 44/92) - v nadaljevanju ZDSve.

Glede vprašanj, ki z ZDSve niso posebej urejena, se primerno uporabljajo določbe zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 44/92, 60/95, 67/97 – odločba US in 70/00) - v nadaljevanju ZVDZ.

Volilne enote za volitve predstavnikov lokalnih interesov določa zakon o določitvi volilnih enot za volitve predstavnikov lokalnih interesov v državni svet (Uradni list RS, št. 48/92).

zakon o volilni kampanji (Uradni list RS, št. 62/94 in 17/97) ne ureja volilne kampanje pri volitvah članov državnega sveta.

3. Volitve izvajajo volilni organi, imenovani po ZVDZ.

12. člen ZDSve posebej določa, da za izvedbo volitev članov državnega sveta v interesnih organizacijah skrbi Republiška volilna komisija, za izvedbo volitev predstavnikov lokalnih skupnosti pa Republiška volilna komisija in volilne komisije volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor.

Republiška volilna komisija bo s posebnim sklepom uredila vprašanja pristojnosti posameznih volilnih komisij volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor pri izvedbi volitev predstavnikov lokalnih interesov v državni svet.

 

 

 

 

4. Volitve članov državnega sveta so posredne.

Opravijo se s tajnim glasovanjem na volilnih zborih volilnih teles.

Volilna telesa sestavljajo posebej izvoljeni predstavniki lokalnih skupnosti in interesnih organizacij (v nadaljevanju: elektorji).

Lokalne skupnosti in interesne organizacije izvolijo elektorje v volilno telo po lastnih pravilih. Pri tem morajo upoštevati kriterije o številu elektorjev, ki jih za različna področja določa ZDSve (24. člen, 26. člen, 30. člen, 31. člen, 32. člen, 35. člen, 36. člen ter 40. člen).

Seznam elektorjev se predloži pristojni volilni komisiji.

5. Sezname elektorjev v volilnih telesih za volitve predstavnikov lokalnih interesov predložijo občinski sveti pristojnim volilnim komisijam volilnih enot najpozneje 28.10.2002 do 24.00 ure.

Seznamu priložijo:

  • pravila, na podlagi katerih so bili elektorji izvoljeni;
  • zapisnik o seji občinskega sveta, na kateri so bili določeni elektorji.

Volilna komisija volilne enote preizkusi:

  • ali imajo elektorji volilno pravico in stalno prebivališče v volilni enoti;
  • ali je število elektorjev enako ali manjše glede na kriterije, ki jih določa drugi odstavek 40. člena ZDSve;
  • ali so bili izvoljeni skladno s pravili občinskega sveta.

Na podlagi preizkusa volilna komisija odloči o potrditvi oziroma zavrnitvi seznama. Odločbo vroči županu občine.

V postopku preizkusa za določitev števila elektorjev volilne komisije volilnih enot uporabljajo uradne podatke Statističnega urada Republike Slovenije o številu prebivalstva, objavljene v Statističnih informacijah navedenega urada št. 171 z dne 01.07.2002, po stanju območja občin na dan 15.06.2002.

Pregled števila prebivalcev po podatkih iz prejšnjega odstavka ter najvišje dovoljeno število izvoljenih predstavnikov v volilno telo, ki jih lahko izvoli predstavniški organ lokalne skupnosti, glede na kriterije iz 40. člena ZDSve, s katerim se je seznanila Republiška volilna komisija, se pošlje tudi občinam.

6. Sezname elektorjev v volilnih telesih za volitve predstavnikov funkcionalnih interesov predložijo interesne organizacije Republiški volilni komisiji najpozneje do 29. oktobra 2002 do 24.00 ure.

Republiška volilna komisija bo preizkusila vložene sezname in odločila o njihovi potrditvi oziroma zavrnitvi.

7. Kandidature za člane državnega sveta se v istih rokih, kot veljajo za predložitev seznamov elektorjev, predložijo pristojnim volilnim komisijam.

Vsak občinski svet lahko določi samo eno kandidaturo za člana državnega sveta - predstavnika lokalnih interesov. Število kandidatov, ki jih predloži posamezna interesna organizacija za izvolitev predstavnikov funkcionalnih interesov v državni svet ni omejeno.

Kandidaturi mora biti priloženo soglasje kandidata.

Soglasje je nepreklicno.

8. Predsedniki volilnih komisij volilnih enot morajo najpozneje 12.11.2002 sklicati volilne zbore volilnih teles za izvolitev predstavnikov lokalnih interesov v državni svet, ki bodo 27.11.2002.

9. O poteku volilnega zbora bo Republiška volilna komisija sprejela posebno navodilo.

 

 

II.

Stališča Republiške volilne komisije v zvezi z uporabo posameznih določb ZDSve:

1. Uporaba kriterija za določitev števila elektorjev

ZDSve v 32., 33. in 36. členu določa kriterije, na podlagi katerih se izvoli določeno število elektorjev v poklicnih organizacijah. Določba »število članov« se v postopku izvolitve elektorjev uporablja kot število volivcev, torej kot število oseb, ki v Sloveniji opravljajo ustrezno dejavnost in so člani organizacije, ki izvaja postopek izvolitve elektorjev. Organizacije torej ne izvolijo elektorjev glede na število celotnega članstva, temveč samo glede na število članov, ki imajo posebno volilno pravico pri volitvah v državni svet.

2. Uporaba določb tretjega odstavka 26. člena ZDSve

Republiška volilna komisija je odločila, da se kot reprezentativni sindikat za območje države - ne glede na določbe 8. člena zakona o reprezentativnosti sindikatov (Uradni list RS, št. 13/93) - štejejo tudi reprezentativni sindikati v panogi, dejavnosti ali poklicu, ki niso združeni v zvezo oziroma konfederacijo, če je tako odločeno z odločbo, ki je izdana na podlagi 10. člena zakona o reprezentativnosti sindikatov s strani pristojnega ministrstva.

III.

Republiška volilna komisija je sprejela besedilo javnega poziva interesnim organizacijam in lokalnim skupnostim, da se udeležijo volitev članov državnega sveta. Javni poziv se objavi v časnikih Delo, Dnevnik in Večer.

 

Številka: 10-3/00-2/02 Anton Gašper Frantar

Datum: 27.08.2002 PREDSEDNIK