Predsednik Državne volilne komisije Peter Golob in direktor Službe Državne volilne komisije Igor Zorčič sta 5. maja 2025 na novinarski konferenci podala informacije o izvedbi zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja 2025.
Kot je izpostavil predsednik DVK Peter Golob, se v torek, 6. maja, začenja predčasno glasovanje, ki bo do četrtka, 8. maja, od 7. do 19. ure potekalo na 97 posebnih voliščih za predčasno glasovanje na območjih okrajnih volilnih komisij. V Ljubljani bo predčasno glasovanje za 14 volilnih okrajev organizirano v veliki dvorani Hale Tivoli. Tam bo v nedeljo tudi t. i. omnia volišče (za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča).
Volivke in volivci se bodo na referendumu odločali o tem, ali so za ali proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je državni zbor sprejel konec januarja.
V nedeljo, 11. maja, bo po državi od 7. do 19. ure odprtih 2978 rednih volišč in 88 volišč za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča (t. i. omnia volišča). V tujini bodo volišča odprta na 29 diplomatskih predstavništvih in konzulatih. Skupaj bo za nemoteno izvedbo volitev skrbelo več kot 19.000 oseb.
Kvorum, ki je potreben za zavrnitev zakonov na referendumu, je odvisen od števila oddanih veljavnih glasovnic in od števila volilnih upravičencev, je pojasnil Golob. V skladu z veljavno zakonodajo je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina volivcev. Število vseh volivcev se ugotavlja od števila volivcev, vpisanih v evidenco volilne pravice na dan glasovanja na referendumu. Ta podatek iz evidence volilne pravice ugotovi notranje ministrstvo, pristojno za vodenje evidence volilne pravice, osmi dan po dnevu glasovanja na referendumu in ga v 48 urah posreduje Državni volilni komisiji.
Po besedah direktorja Službe DVK Igorja Zorčiča lahko volivci, ki se na referendumsko nedeljo zaradi bolezni ne bodo mogli zglasiti na volišču, še do 7. maja oddajo vlogo za glasovanje na domu. Takrat se izteče tudi rok za oddajo vloge za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča (na t. i. omnia voliščih).
Volilni odbori bodo v nedeljo po zaprtju volišč pregledali in prešteli glasovnice. Predvideno je, da se bodo začeli podatki o izidu glasovanja javnosti sporočati po 19:30, skupaj s podatki o udeležbi na referendumu, glede na vnose podatkov v informacijski sistem s strani okrajnih volilnih komisij.
V nedeljo ne bo organiziranega medijskega središča. Po 12. uri bo direktor Službe DVK dal izjavo za javnost o volilni udeležbi do 11. ure in nato po 17. uri še izjavo o volilni udeležbi do 16. ure.
Podatki o delnih izidih glasovanja se bodo dopolnjevali z izidom glasovanja po pošti doma in v tujini ter z izidom glasovanja na diplomatskih predstavništvih in konzulatih, in sicer: v ponedeljek, 12. maja, po 12. uri okrajne volilne komisije ugotavljajo izid glasovanja po pošti z območja Slovenije; v ponedeljek, 19. maja, po 12. uri se ugotavlja izid glasovanja po pošti iz tujine in na diplomatskih predstavništvih in konzulatih.
Kot je še pojasnil Zorčič, DVK ni pristojna za prijave morebitnih kršitev volilnega molka. Te prijave sprejema dežurna služba Ministrstva za notranje zadeve.