Pogosta vprašanja
Ali lahko v nedeljo glasujem zunaj okraja stalnega prebivališča (glasovanje na t. i. volišču OMNIA)?
Če na dan glasovanja ne boste v okraju svojega stalnega prebivališča, lahko glasujete zunaj vašega okraja, vendar morate o tem obvestiti okrajno volilno komisijo na območju okraja, kjer stalno prebivate. Vlogo za glasovanje na volišču OMNIA lahko oddate na portalu eUprava (z e-identiteto ali brez nje), in sicer najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja.
Kako glasujem, če nisem prejel obvestila?
Tudi če niste prejeli obvestila, lahko glasujete, saj je obvestilo o dnevu glasovanja in o volišču, na katerem je volivec vpisan v volilni imenik, informativne narave. Na volišču potrebujete osebni dokument, s katerim boste izkazali svojo istovetnost.
Kako postanem član volilnega odbora?
Član volilnega odbora lahko postanete na predlog politične stranke ali lokalne skupnosti, če imate volilno pravico in vas v volilni odbor imenuje okrajna volilna komisija, na območju katere imate stalno prebivališče.
Kdaj lahko predčasno glasujem?
Predčasno lahko glasujete v torek, sredo ali četrtek pred nedeljo, ki je določena kot dan glasovanja. Predčasno glasovanje poteka med 7. in 19. uro. Sedeži volišč za predčasno glasovanje so objavljeni na spletnem mestu Državne volilne komisije.
Kje glasujem, če sem se preselil?
Če ste se preselili izven območja svojega volišča po tem, ko je bil sestavljen volilni imenik, oziroma pozneje kot 15 dni pred dnem glasovanja, glasujete na volišču, na katerem ste glasovali, preden ste se preselili.
Na dan glasovanja bom začasno v tujini. Ali lahko glasujem po pošti iz tujine?
Če boste na dan glasovanja v tujini, ker tam začasno prebivate, lahko na državnih volitvah in referendumu glasujete po pošti iz tujine, če to sporočite Državni volilni komisiji najpozneje 30 dni pred dnem glasovanja na državnih volitvah oziroma najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja na referendumu.
Predčasno glasovanje
Ali je mogoče predčasno glasovati zunaj svojega okraja?
Ne, zunaj svojega okraja ni mogoče predčasno glasovati.
Ali lahko glasujem, čeprav je v volilnem imeniku ob mojem imenu že podpis?
V takšnem primeru ne boste mogli glasovati, saj vam volilni odbor ne bo dovolil glasovanja. Pravilo, s katerim se zagotavlja preprečevanje dvojnega glasovanja, je zelo strogo. Če hoče glasovati oseba, katere ime je v volilnem imeniku že obkroženo, in pri njenem imenu že obstaja podpis volivca oziroma je v rubriki »Opombe« označba o drugem načinu glasovanja, mora volilni odbor osebno ime in priimek, prebivališče in morebitno izjavo te osebe vpisati v zapisnik, glasovati pa ji volilni odbor ne dovoli.
Kdaj poteka predčasno glasovanje?
Predčasno glasovanje poteka najprej pet dni pred dnevom glasovanja in najpozneje dva dni pred dnevom glasovanja, in sicer med 7. in 19. uro.
Predčasno glasovanje na volitvah v državni zbor, ki bodo 24. aprila 2022, bo potekalo od torka, 19. aprila 2022, do vključno četrtka, 21. aprila 2022, od 7. do 19. ure.
Kje lahko predčasno glasujem?
Predčasno lahko glasujete na volišču za predčasno glasovanje, ki ga je v vašem okraju določila okrajna volilna komisija. Volišča za predčasno glasovanje se objavijo na spletnem mestu Državne volilne komisije.
Obvestila nisem prejel/a, ali to pomeni, da se ne morem udeležiti glasovanja?
Obvestilo (vabilo) je zgolj informativne narave. Za glasovanje potrebujete vaš osebni dokument.
Potekla je veljavnost mojega dokumenta, ali lahko vseeno glasujem?
Tudi če je potekla veljavnost vaše osebne izkaznice ali drugega osebnega dokumenta (npr. potnega lista, vozniškega dovoljenja), lahko glasujete. Pomembno je, da lahko s tem dokumentom izkažete svoji istovetnost.
Glasovanje zunaj svojega okraja
Kako lahko glasujem, kakšen je postopek?
Če želite glasovati na volišču izven okraja stalnega prebivališča, morate o tej nameri obvestiti okrajno volilno komisijo, kjer imate stalno prebivališče. Najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja morate oddati ustrezno vlogo, kar lahko storite preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Volivec, ki je obvestil okrajno volilno komisijo, da želi glasovati na volišču izven območja svojega okraja, se na dan glasovanja (od 7. do 19. ure) zglasi na volišču, ki si ga je izbral. S seboj potrebuje osebni dokument, s katerim izkaže svojo identiteto.
Lahko glasujem zunaj svojega okraja?
Na dan glasovanja je možno glasovati tudi zunaj svojega okraja, a pod pogojem, da volivec o tem najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja obvesti okrajno volilno komisijo, kjer ima stalno prebivališče. Vlogo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča lahko volivec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Volivec, ki je obvestil okrajno volilno komisijo, da želi glasovati na volišču izven območja svojega okraja, se na dan glasovanja zglasi na volišču, ki si ga je izbral. S seboj potrebuje osebni dokument, s katerim izkaže svojo identiteto.
Rok za oddajo vloge za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča
Rok za oddajo vloge za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča je najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja. Vlogo lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Zdomci – državljani Republike Slovenije, ki so začasno v tujini
Kako glasujem, kakšen je postopek?
Volivci, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini (t. i. zdomci), lahko glasujejo na dva načina: po pošti iz tujine ali na volišču s sedežem na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije. V obeh primerih morajo o tem pravočasno obvestiti Državno volilno komisijo. Obvestilo oz. vlogo za glasovanje iz tujine lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi: z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Pri volitvah v državni zbor, volitvah predsednika republike in volitvah v Evropski parlament je rok za oddajo omenjene vloge 30 dni pred dnevom glasovanja. V primeru referendumu pa je ta rok 15 dni pred dnevom glasovanja.
Kako lahko glasujem, če sem na dan glasovanja začasno v tujini?
Volivci, ki bodo v času predčasnega glasovanja in na dan glasovanja začasno v tujini (t. i. zdomci), lahko glasujejo na dva načina: po pošti iz tujine ali na volišču s sedežem na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije. V obeh primerih morajo o tem pravočasno obvestiti Državno volilno komisijo. Obvestilo oz. vlogo za glasovanje iz tujine lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi: z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Pri volitvah v državni zbor, volitvah predsednika republike in volitvah v Evropski parlament je rok za oddajo omenjene vloge 30 dni pred dnevom glasovanja. V primeru referendumu pa je ta rok 15 dni pred dnevom glasovanja.
Kako poteka glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije?
Glasovanje poteka enako, kot na volišču v Sloveniji. Predsednik volilnega odbora ugotovi istovetnost osebe, ki želi glasovati, volivec se podpiše v volilni imenik, nato pa mu volilni odbor izroči glasovnico.
Kdaj moram poslati volilno gradivo nazaj?
Pri ugotavljanju izida glasovanja se upoštevajo glasovnice, ki so prispele po pošti iz tujine do 12. ure osmega dne po dnevu glasovanja. Ovojnice z glasovnicami morajo imeti poštni žig z datumom oz. morajo biti ovojnicam priložene listine, iz katerih je razvidno, da je bila glasovnica oddana na pošto pred 19. uro na dan glasovanja.
Kdaj poteka glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije?
Glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu, kjer je volišče, poteka na dan glasovanja, v nedeljo, in sicer med 9. in 17. uro po lokalnem času.
V času volitev bom na potovanju v tujini in nimam možnosti za glasovanje na diplomatsko konzularnem predstavništvu. Kako lahko vseeno oddam svoj glas?
Tistim volivcem, ki bodo v času volitev začasno v tujini in ne bodo mogli glasovati na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije, svetujemo, da volilno gradivo osebno prevzamejo pred odhodom v tujino, in sicer na sedežu Državne volilne komisije (Slovenska cesta 54/IV, Ljubljana) ali na sedežu okrajne volilne komisije (upravne enote), kjer imajo stalno prebivališče.
V tem primeru naprošamo, da na vlogi obvezno napišete državo glasovanja v tujini, v spodnjo vrstico, kjer je naslov, pa napišite: OSEBNI PREVZEM VG NA DVK oziroma na OVK (Okrajna volilna komisija Upravne enote). Obenem prosimo, da na vlogo napišete tudi telefonsko številko, da vas bomo lahko poklicali glede datuma prevzema volilnega gradiva.
V času volitev bom v tujini in bi rad glasoval na DKP. Kako lahko to uredim?
Volivci s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini (t. i. zdomci), lahko glasujejo na dva načina: na diplomatsko-konzularnem predstavništvu (DKP), če je tam vzpostavljeno volišče, ali po pošti iz tujine. V obeh primerih mora volivec o tej nameri obvestiti Državno volilno komisijo najpozneje 30 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje na DKP ali po pošti iz tujine lahko volivec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Izseljenci – volivci, ki nimajo prijavljenega stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji
Ali lahko kljub prijavi za glasovanje na volišču v Sloveniji predhodno glasujem po pošti iz tujine?
Ne. Če ste izbrali glasovanje na t. i. volišču omnia v Sloveniji, ne morete glasovati po pošti iz tujine.
Če okrajna volilna komisija prejme izpolnjeno glasovnico od volivca, ki je glasoval tudi osebno na volišču v Sloveniji, prispele glasovnice po pošti iz tujine ne sme upoštevati pri ugotavljanju izida glasovanja.
Kaj potrebujem s seboj na volišču?
Za glasovanje na volišču potrebujete zgolj osebni dokument (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje), s katerim boste izkazali svojo istovetnost.
Rok za oddajo obvestila o glasovanju izseljenca na t. i. omnia volišču
Izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Sloveniji, lahko glasujejo na t. i. volišču omnia (posebno volišče na sedežu okrajne volilne komisije oz. upravne enote). O tem morajo pravočasno obvestiti Državno volilno komisijo, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja.
Vlogo za glasovanje v Republiki Sloveniji lahko volivec izseljenec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Sem državljan Republike Slovenije, a imam stalno prebivališče v tujini. Kaj moram storiti, da lahko glasujem?
Za volitve v državni zbor bo državljanom Republike Slovenije s prijavljenim stalnim prebivališčem v tujini (t. i. izseljencem) volilno gradivo po uradni dolžnosti poslano na naslov prijavljenega stalnega prebivališča v tujini (v skladu z 82. členom Zakona o volitvah v državni zbor). Brez posebne prijave pa lahko glasujete tudi na najbližjem diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (glede na naslov prijavljenega stalnega prebivališča v tujini), če bo tam vzpostavljeno volišče in boste vpisani v posebni volilni imenik.
Sem izseljenec in bom na dan glasovanja v Sloveniji. Ali lahko glasujem v Sloveniji in kje?
Da. Izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Sloveniji, lahko glasujejo na t. i. volišču omnia (posebno volišče na sedežu okrajne volilne komisije oz. upravne enote). O tem morajo pravočasno obvestiti Državno volilno komisijo, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje v Republiki Sloveniji lahko volivec izseljenec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Kandidiranje
Kdo lahko kandidira za poslanko/poslanca državnega zbora?
Pravico voliti in biti voljen za poslanca ima vsak državljan Republike Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil osemnajst let.
Izjema so osebe, ki jim je bila zaradi duševne bolezni, zaostalosti ali prizadetosti popolnoma odvzeta poslovna sposobnost ali podaljšana roditeljska pravica staršev ali drugih oseb čez njihovo polnoletnost ter niso sposobne razumeti pomena, namena in učinkov volitev; slednje mora z odločbo posebej ugotoviti sodišče v postopku odvzema volilne pravice.
Kandidatke in kandidate za poslanke in poslance lahko, v skladu z določbami Zakona o volitvah v državni zbor, predlagajo politične stranke in volivke oziroma volivci.
Kdo lahko kandidira za poslanko/poslanca v Evropskem parlamentu?
Za poslance v Evropskem parlamentu lahko kandidirajo: državljani Republike Slovenije, ki imajo volilno pravico in pravico biti izvoljeni za poslance državnega zbora, ter državljani drugih držav članic Evropske unije, ki so na dan glasovanja dopolnili osemnajst let starosti (če jim ni bila odvzeta volilna pravica), če so vpisani v evidenco volilne pravice in imajo dovoljenje za stalno prebivanje ter prijavljeno stalno prebivališče v RS oziroma potrdilo o prijavi prebivanja in prijavljeno začasno prebivališče v RS.
Kandidatke in kandidate za poslanke in poslance v Evropskem parlamentu lahko predlagajo politične stranke in volivci.
Kdo lahko kandidira za predsednika republike?
Pravico biti voljen za predsednika republike ima državljan Republike Slovenije, ki najpozneje na dan glasovanja dopolni 18 let starosti.
Kdo lahko predlaga kandidata za predsednika republike?
Kandidate za predsednika republike lahko predlagajo:
- 10 poslancev Državnega zbora RS;
- politična stranka:
- skupina najmanj 5000 volivcev.
Glasovanje zapornikov in pripornikov
Kako lahko glasujejo priporniki in zaporniki?
Priporniki in zaporniki lahko glasujejo po pošti. O tej nameri morajo obvestiti okrajno volilno komisijo na območju svojega stalnega prebivališča. To morajo storiti najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja.
Vlogo za glasovanje po pošti v Sloveniji lahko oddajo preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete. Obvestilo (obrazec) za glasovanje po pošti lahko volivec dobi tudi v zavodu za prestajanje zaporne kazni.
Splošno glasovanje
Ali za glasovanje potrebujem vabilo oz. obvestilo o volitvah?
Vabilo oz. obvestilo, s katerim se volivca med drugim obvesti tudi o dnevu glasovanja in sedežu njegovega volišča, prejme volivec na naslov prijavljenega stalnega prebivališča. Omenjeno obvestilo je zgolj informativne narave, tako da lahko volivec glasuje tudi brez njega. Na volišču volivec potrebuje osebni dokument za dokazovanje istovetnosti.
Kako glasujem?
Volivec glasuje osebno, skladno z navodilom na glasovnici.
Kdaj poteka splošno glasovanje?
Glasovanje na volitvah in referendumih poteka praviloma v nedeljo med 7. in 19. uro.
Potekla je veljavnost mojega dokumenta, ali lahko vseeno glasujem?
Lahko glasujete. Istovetnost volivca se lahko ugotovi na podlagi vsakega drugega dokumenta, ki izkazuje osebne podatke volivca (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje itd., pri čemer ni nujno, da je osebni dokument na dan glasovanja še veljaven).
Glasovanje po pošti
Ali lahko glasujem po pošti?
Glasovanje po pošti v Sloveniji je namenjeno volivcem, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, za invalide ter za osebe v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom.
Če želi volivec glasovati po pošti na območju Republike Slovenije, mora o tej nameri obvestiti okrajno volilno komisijo na območju svojega stalnega prebivališča. To mora storiti najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje po pošti v Sloveniji lahko volivec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
V primeru, če volivec odda vlogo za glasovanje po pošti, ne more glasovati na volišču.
Kdaj moram izpolnjeno glasovnico oddati na pošto?
Iz poštnega žiga ali drugih priloženih listin mora biti razvidno, da je bila ovojnica s podpisano volilno karto in glasovnico oddana na pošto najpozneje na dan glasovanja pred 19. uro.
Kje in kako uredim prijavo za glasovanje po pošti?
Če želite glasovati po pošti na območju Republike Slovenije, morate o tem obvestiti okrajno volilno komisijo na območju svojega stalnega prebivališča. To morate storiti najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje po pošti v Sloveniji lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete
Obvestilo (obrazec) za glasovanje po pošti lahko dobite tudi v zavodu, v katerem ste.
Če vam je bila nepredvideno odvzeta prostost oziroma ste nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico ali pa v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda ali ste prejeli odločbo o invalidnosti po roku iz prejšnjega odstavka, lahko glasujete po pošti, če to sporočite okrajni volilni komisiji, na območju katere ste vpisani v volilni imenik, najpozneje 5 dni pred dnem glasovanja in k temu priložite ustrezno dokazilo (npr. potrdilo ali odločbo).
Glasovanje od doma
Ali lahko glasujem od doma?
Če se zaradi bolezni ne morete osebno zglasiti na volišču, kjer ste vpisani v volilni imenik, lahko glasujete pred volilnim odborom na svojem domu. Vlogo za glasovanje na domu, skupaj s kopijo ustreznega zdravniškega potrdila, morate vložiti pri okrajni volilni komisiji, kjer imate stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje na domu lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete. Kontaktne podatke okrajnih volilnih komisij najdete na spletnem mestu Državne volilne komisije.
Kje in kako uredim prijavo za glasovanje od doma?
Če ste nenadoma zboleli in želite glasovati na domu, morate o tem obvestiti okrajno volilno komisijo. Vlogo za glasovanje na domu, skupaj s kopijo ustreznega zdravniškega potrdila, morate vložiti pri okrajni volilni komisiji, kjer imate stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje na domu lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete. Kontaktne podatke okrajnih volilnih komisij najdete na spletnem mestu Državne volilne komisije.
Prijavljeno imam začasno in stalno prebivališče; na kateri naslov pride volilni odbor?
Volilni odbor pride na naslov prijavljenega stalnega prebivališča. Glasovanje na domu ni mogoče na naslovu začasnega prebivališča. Glasovanje na domu je sicer namenjeno tistim volilkam in volilcem, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču.
Vlogo za glasovanje na domu, skupaj s kopijo ustreznega zdravniškega potrdila, morate vložiti pri okrajni volilni komisiji, kjer imate stalno prebivališče, in sicer najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja. Vlogo za glasovanje na domu lahko oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete. Kontaktne podatke okrajnih volilnih komisij najdete na spletnem mestu Državne volilne komisije.