DVK SPREJELA AKTE ZA IZVEDBO POSVETOVALNIH REFERENDUMOV TER POTRDILA KANDIDATNI LISTI NSi IN VESNA ZA EVROPSKE VOLITVE

Državna volilna komisija je v petek, 26. aprila 2024, na 74. seji sprejela rokovnik referendumskih opravil, navodila volilnim komisijam za izvedbo posvetovalnih referendumov ter sklep o vsebini in obliki glasovnic za posvetovalne referendume, ki bodo 9. junija 2024, torej hkrati z volitvami poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament. Referendumska opravila se bodo začela 6. maja 2024.

Članice in člani DVK so v navodilih volilnim komisijam za izvedbo posvetovalnih referendumov določili, da okrajne volilne komisije ohranijo ista volišča, ki so določena za volitve poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament. Prav tako so sklenili, da okrajne volilne komisije določijo tudi enako sestavo volilnih odborov.

Čeprav bodo posvetovalni referendumi trije (o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor ter o gojenju in posedovanju konoplje v medicinske namene in gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo), bodo volivke in volivci na volišču prejeli štiri glasovnice in odločali o štirih referendumskih vprašanjih. Odlok o referendumu o konoplji namreč določa dve različni referendumski vprašanji, ki bosta na ločenih glasovnicah, kot to določa področna zakonodaja.

Referendumska vprašanja bodo naslednja:

  • »Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?«.
  • »Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca?«.
  • »Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene?«.
  • »Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?«

Volilni imeniki za posvetovalne referendume bodo ločeni od volilnih imenikov za evropske volitve, pri čemer se bo volivec v volilni imenik za posvetovalne referendume podpisal za vsak referendum posebej. Če bo želel glasovati za vse referendume in prejeti vse referendumske glasovnice, se bo moral podpisati trikrat. Referendumske glasovnice bodo natisnjene v različnih barvah. 

V skladu z odločitvijo DVK se bodo pri objavi podatkov o volilni udeležbi in o izidih glasovanja na referendumih na spletu uporabljale okrajšave »evtanazija« (za posvetovalni referendum o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja), »preferenčni glas« (za posvetovalni referendum o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor), »konoplja-medicina« (za posvetovalni referendum o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene) in »konoplja-raba« (za posvetovalni referendum o gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo).

DVK bo pred 9. junijem vsem gospodinjstvom v Sloveniji razposlala nenaslovljeno publikacijo (javna objava), v kateri bodo tako potrjeni seznami list kandidatov za evropske volitve, kot tudi odloki o posvetovalnih referendumih. Prav tako bodo volilni upravičenci prejeli eno obvestilo o tem, na katerem volišču so - tako za evropske volitve kot tudi za referendume - vpisani v volilni imenik za glasovanje v nedeljo, 9. junija.

Volivci s stalnim prebivališčem v tujini in volivci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini, pa bodo morali, če bodo želeli na posvetovalnih referendumih glasovati po pošti v tujini, najpozneje do 24. maja oddati vlogo za glasovanje po pošti v tujini.

Vsi tisti volivci, ki so doslej že oddali vlogo za druge načine glasovanja na evropskih volitvah (npr. po pošti iz tujine, po pošti v Sloveniji), bodo prejeli poštno pošiljko z volilnim gradivom tudi za posvetovalne referendume in jim ne bo treba oddati nove vloge. Sicer pa bo od začetka volilnih opravil za izvedbo referendumov dalje veljalo, da volivec za druge načine glasovanja odda na spletnem portalu eUprava eno vlogo, kar se bo upoštevalo kot vloga za glasovanje tako na volitvah kot tudi na posvetovalnih referendumih.

DVK je podprla predlog Službe DVK za zvišanje nadomestil članom volilnih odborov in volilnih komisij, in sicer v višini 20 odstotkov osnovnega nadomestila za vsak referendum, torej skupaj za 60 odstotkov. Sočasna izvedba volitev in treh referendumov namreč pomeni bistveno povečan obseg dela in tudi odgovornosti za člane volilnih organov, zato bi bilo zvišanje zneska nadomestil upravičeno. Služba DVK je pristojno ministrstvo že zaprosila za odobritev zvišanja nadomestil.

Državna volilna komisija je sprejela tudi odločbi o potrditvi list kandidatov političnih strank Nova Slovenija – krščanski demokrati (NSi) in Vesna - zelena stranka za volitve poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament.